Gaziemir Esnaf

24 Mayıs 2011 Salı

Esnaf ve yeni iş kurana ‘hibe kredi’ verilecek...

Esnaf ve yeni iş kurana ‘hibe kredi’ verilecek kadınlar fark atacak

KAYNAK

24 Mayıs 2011 Başbakan Tayyip Erdoğan, seçime kısa bir süre kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verdi. Başbakan’ın TESK ziyaretinde yaptığı açıklamalara göre, 100 bin liralık kredinin 50 bin lirasını devlet verecek. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların kredi limiti, erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, genel seçime 18 gün kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verirken, bunun yarısının ‘hibe’ edileceğini açıkladı. Ayrıntıları bugün Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanacak paketten, sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan, ardından da TESK yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün KOBİ stratejisi ile 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını da hatırlattı.

1 Haziran’da başlayacak...

Edinilen bilgiye göre 1 Haziran’da başvuruları başlayacak olan yeni paketten sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak. Üst limiti 50 bin lira olan krediler, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan kullandırılacak. Kredinin yarısı hibe verilecek. Yarısı ise esnafın kendisi tarafından üstlenilecek.

Faizin yarısı KOSGEB’den

Faizin de yarısı yine esnaf tarafından ödenecek. Kredi yıllık yüzde 12 faizle kullandırılacaksa, faizin yarısını yani yüzde 6’lık bölümünü KOSGEB, yüzde 6’sını da esnaf ödeyecek. Bu krediden işini büyütmek isteyen, iş yerini yenilemek isteyenler yararlanacak. KOSGEB destekleri genelde yüzde 25 hibe şeklinde verilirken, bu pakette esnaf için hibe bölümü yüzde 50’ye çıkmış oldu.

İlk kez iş kurana 100 bin TL

Paketten yararlanacak bir diğer kesim yeni iş kuracaklar. Bu kesim için kredi limiti 100 bin lira olarak belirlendi. Yine kredinin yarısını KOSGEB hibe olarak verecek. İlk kez kredi kullanacak esnaf ya da yeni iş kuracak kişi kadın ise hem öncelikli olacak hem de limiti diğerlerinden 5 bin lira daha fazla olacak. Böylece esnaf kredisinde kadınlar için limit 55 bin lira; yeni iş kurma limiti ise 105 bin lira olacak. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, bugün İstanbul’da düzenleyeceği toplantı bu kredinin ayrıntılarını ortaya çıkaracak. Bakanlıktan haftasonu yapılan duyuruya göre, toplantıda KOBİ’lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerinin artırılması ve büyümelerinin sağlanması amacıyla hazırlanan 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı kamuoyuyla paylaşılacak.
KAYNAK

56 bin KOBİ’ye 2 milyar lira gitti, 100 bin işletmelik ‘paket’ geliyor

2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nı (KSEP) açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “56 bin 250 KOBİ, 2 milyar lira kredi hacmine ulaştı. 100 bin işletmelik yeni kredi paketi açacağız” dedi.

KAYNAK
SON dönemlerde KOBİ’lerin hızla büyüdüğüne işaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacağız. Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar” dedi. 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nı (KSEP) açıklayan Nihat Ergün, 5 stratejik alanda toplam 83 eylem ve projenin hayata geçireleceğini söyledi.

2.8 milyar lirayı bulacak
Yeni bir kredi paketi üzerinde çalıştıklarını anlatan Nihat Ergün, şöyle konuştu: “Şu anda KOSGEB aracılığıyla 50 bin işletmeye vermeyi hedeflediğimiz bir kredi paketi kredilendirmesi devam ediyor. Şu ana kadar kredi kullanan, son açtığımız pakette işletme sayısı 56 bin 250’ye ulaştı. Bu işletmeler muhtemelen yedekler de bittiğinde 68 bin 500 işletmeye ulaşmış olacak. Bugün itibariyle 2 milyar 195 milyon liralık bir kredi hacmi oluşmuş oldu. 56 bin 250 işletme için bu rakam 2 milyar 800 milyona kadar çıkacak. Ama bunun bitirilmesinden sonra biz 100 bin işletmelik ikinci bir paket daha açacağız. O tabii yılın ikinci yarısına tekabül edecek. Yılın ilk yarısında bu başlattığımız desteklerin asil ve yedeklerini bitirmiş olacağız.”
Üst limit 50 bin lira
Nihat Ergün, bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki desteklerden yararlanmayan işletmeler bu destekten yararlanacaklar. Bu kredilerin faizinin yüzde 50’si veya yüzde 75’i KOSGEB tarafından karşılanan krediler. Girişimci eğitiminden geçen ve iş planı sunun ve kabul edilen girişimcilerimize 27 bin lira hibe desteği veriyoruz. Kadınsa pozitif ayrımcılık yapıyor, yüzde 10 daha fazlasını veriyoruz. Bunun 5 bin lirası fizibiliteler, 10 bin lirası ofisini kurmak, 12 bin lirası da ayda bin lira olmak üzere işletme giderleri için.”
Mikro ölçekli KOBİ’ler
KOBİ Stratejisini hazırlarken, Türkiye’deki KOBİ’lerin zayıf yönlerini bertaraf edecek, güçlü yönlerini ise daha da güçlendirecek eylemler belirlediklerini anlatan Ergün, “Biz bu planı hazırlarken, KOBİ’leri korunması gereken bir yapı olarak değil, ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak bir alan şeklinde kurguladık. Türkiye’deki 3 milyondan fazla KOBİ’nin yüzde 96’ya yakın
bir kısmı, 9 kişiden az istihdam sağlayan mikro ölçekli işletmeler. 10 ile 49 arasında çalışanı olan küçük ölçekli işletmeler oranı ise sadece
yüzde 3.7” dedi.
KOBİ stratejisinin 5 alanda 16 hedefi var
KOBİ stratejisinin 5 stratejik alanda 16 hedef ve bu hedefler çerçevesinde uygulanacak eylem ve projelerden oluştuğuna işaret eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu hedefleri şöyle sıraladı:
Birinci stratejik
amacımız girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi.
İkinci stratejik amacımız KOBİ’lerin yönetim becerilerini ve kurumsal yetkinliklerini geliştirme.
Üçüncü stratejik amacımız iş ve yatırım ortamını iyileştirme sürecinde KOBİ’leri gözetmek.
Dördüncü stratejik amacımız KOBİ’lerin
AR-GE ve yenilik kapasitesini geliştirme.
Beşinci hedefimiz KOBİ’lerin ve girişimcilerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak.
Küçük olmak sorun değil avantajdır
KOSGEB Kanunu’nda çok önemli bir değişiklik yaptıklarını, hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ’lerin de desteklerden yararlanmalarını sağladıklarını vurgulayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, şöyle konuştu: “Biz bu planı hazırlarken, KOBİ’leri korunması gereken bir yapı olarak değil, ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak bir alan şeklinde kurguladık. KOBİ’lerin yeniliklere açık olmak, esneklik, değişimlere çabuk uyum sağlamak, kendi alanlarında uzmanlaşma gibi, günümüz ekonomisine son derece uygun özellikleri var. Bugün artık küçük olmak kesinlikle bir sorun değil, hatta çoğu zaman bir avantaj haline gelmiştir. Şunu unutmayalım ki üretimde amaç, maksimum büyüklüğe ulaşmak değil, optimum büyüklüğe ulaşmaktır.”
Övündüğümüz markalar küçük birer KOBİ’ydi
TÜRKİYE olarak gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmenin KOBİ’lere sahip çıkmaktan geçtiğini söyleyen TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, şöyle konuştu: “Bugün övündüğümüz bir çok marka dün ufak birer KOBİ’ydi. Dünyadaki bütün ekonomiler özellikle gelişmiş ekonomiler, kendi KOBİ’lerine önem veriyorlar. Kendi küçük şirketlerinin yaşaması onların gelişmesi, büyük şirketlerle büyük markalar haline dönüşmesi için ellerinden gelen tüm destekleri sağlıyorlar. Eğer biz Türkiye olarak gelişmiş ülkelerle rekabet edeceksek aynı ligde mücadele edeceksek, koyduğumuz hedeflerle onları geçeceksek, bizim de kendi KOBİ’lerimize sahip çıkmamız lazım, küçük işletmelerimizin arkasında durmamız lazım. Bu küçük işletmeleri büyütecek, onları yarının dev markaları haline getirecek planları oluşturmamız ve de hayata geçirmemiz lazım.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI