Gaziemir Esnaf

11 Şubat 2011 Cuma

Gaziemir'de -Gaziemir Seydiköy 'Anı Evi' - açıldı...


Gaziemir'de -Gaziemir Seydiköy 'Anı Evi' - açıldı...
11.02.2011 Cuma 13.20

Gaziemir’de belediye eski Seydiköy İstasyon Binası’nı, Anı Evi’ne dönüştürdü.

Kent Müzesi mantığıyla yapılan Anı Evi’nde, 1925-1950 yıllarında Seydiköy’de yaşayan bir ailenin ev hayatı da canlandırılıyor. Açılışta panel de düzenleniyor.

Gaziemir’de, 1986’ya kadar trenlerin uğradığı Seydiköy Tren İstasyonu binası belediye tarafından Anı Evi haline getirildi.

Belediyenin TCDD’den 10 yıllığına kiraladığı tarihi bina, yeni işleviyle 11 Şubat 2011 Cuma (bugün az önce ) günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Aynı gün, “Gaziemir Tarihi Üzerine Araştırmalar” başlıklı bir de panel düzenlenecek. Maritsa Spyrou, Alex Baltazi ve Ercan Çokbankir’in konuşmacı olarak katılacağı panel Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 15:00’te başlayacak.

Gaziemir'in tarihi değerlerinden biri olan Seydiköy Tren İstasyonu, ilçenin tarihini gün yüzüne çıkarma çalışmaları kapsamından atıl durumdan kurtarıldı. Belediye tarafından “Anı Evi” adıyla ilçenin sosyal hayatına kazandırılan tren istasyonu hala buram buram tarih kokuyor.

İlçenin en önemli güzergahlarından Önder Caddesi üzerindeki istasyon binasının Anı Evi haline getirilmesinde çalışan Gaziemir Belediyesi Kültür Danışmanı Arkeolog Ercan Çokbankir, çalışmaya Gaziemirlilerin de büyük destek verdiğini söyledi.

Eski yaşantıda kullanılan malzemelerin büyük bir çoğunluğuna ulaştıklarını anlatan Çokbankir, “Eski bir Seydiköy evi kurduk. 1925-1950 yılları arasında Seydiköy’de yaşayan bir ailenin ev hayatını da canlandırıyoruz. Gelin odası, oturma odası ve mutfak bölümlerinin bulunduğu binada, dönemin kıyafetlerini de kadın, erkek ve çocuk maketleri üzerinde sergiliyoruz. Eski tabak ve mobilyalardan, tütün kırarken kullanılan lüks lambasına kadar detaylı malzememiz oldu. Anı Evi’ne gelenler hem geçmişi yâd edecek hem de Gaziemir’in tarihi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilecek” dedi. Çokbankir, bir odası da kütüphane olarak ayrılan Anı Evi’nin açılışına, mübadeleyle Yunanistan’a giden ve orada Seydiköylüler Derneği kuran 35 kişilik bir grup Yunanlı’nın da katılacağını söyledi.

Özel tren hattı çekildi İzmir’in çok sayıdaki tren istasyonu arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Seydiköy Tren İstasyonu; 19. yüzyılın sonlarında yapılmış. O dönem, İzmir’de özellikle yabancı uyruklular ile kente gelen yabancılar ve levantenler, eğlenme ve dinlenme için Buca, Bornova ve Seydiköy’e geliyordu.

Buralar 19. yüzyılın ilk yarısı içinde varlıklı ailelerin yazlık köşklerinin bulunduğu yerler olarak da anılıyor. Bu banliyölerin sürekli iskan edilmesi, ancak ulaşım olanaklarının iyileştiği ve özellikle demir yolu bağlantılarının sağlandığı 1876 yılından sonra arttı. 1876 yılı Aralık ayında işletmeye açılan Gaziemir-Seydiköy bağlantısını, Seydiköylü Fotiadis (Seydiköylü zengin Rumlar’dan) ve Purser aileleri hattın yapım masrafları karşılayarak sağlamış, bu nedenle imtiyaz hakkını da almışlardı. 1907 yılının Ekim ayında 6.000 lira karşılığında imtiyaz hakkı, adı geçen bu kişilerden, Aydın Demiryolu Şirketi’nce devir alındı ve şirket daha sonra tamamıyla Türkler’in eline geçti.

Bu hat üzerindeki Seydiköy İstasyon binası da o dönem inşa edildi ve trenler buraya 1986 yılına kadar uğradı.

TCDD’ye ait olan tescilli bina, Gaziemir Belediyesi tarafından TCDD’den 10 yıllığına kiralandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI